Skip to content

Gdzie można się zatrzymać kamperem? Polska różni się w tym temacie od Skandynawii

Spis treści

Pandemia obudziła w Polakach potrzebę zmiany przyzwyczajeń podróżniczych. Jednym z kluczowych trendów stało się zwrócenie w stronę wyjazdów kamperem. Kamper to wolność, kamper to dom na kółkach, a kamper to brak pandemicznych ograniczeń dla hoteli. Sytuacja ta znalazła chwilowe odzwierciedlenie w statystykach. Tylko w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2021 r. sprzedano w Polsce 1195 nowych kamperów. Oznacza to wzrost zainteresowania o 152 procent! A jest przecież jeszcze rynek wtórny…

Nie jest łatwo dowiedzieć się, co można legalnie robić z kamperem podczas podróży po Polsce. Zadawaliśmy sobie to pytanie tak wiele razy, że postanowiliśmy się temu przyjrzeć!

W Polsce nie ma przepisów, które bezpośrednio regulowałyby sposób podróżowania kamperem. Jest to jednocześnie dobra i zła wiadomość: zła, ponieważ jeśli złamiesz jakieś przepisy lub nie będziesz się do nich stosować – możesz zostać ukarany grzywną lub nawet więzieniem; dobra, ponieważ dla podróżujących będzie mniej ograniczeń niż dla właścicieli samochodów.

Podróżując kamperem, można cieszyć się z wielu rzeczy. Jest łóżko, szafki na ubrania, a często także kuchnia lub łazienka. I choć w czystej teorii taki pojazd staje się samojezdnym hotelem, to problem pojawia się w przypadku nieco innej kwestii. Bo warto pamiętać, że Polska to nie Skandynawia. A nasze przepisy nie są dostosowane do wysięgnika kampera. W praktyce oznacza to pewne ograniczenia w zakresie miejsc parkingowych i przestrzeni „kamperowej”.

Kampera ważącego maksymalnie 3,5 tony można zaparkować praktycznie na każdym parkingu. Przed supermarketem, w centrum miasta czy w pobliżu nadmorskiej plaży. Niestety nie w każdym z tych miejsc można wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje kamper. Co to znaczy? Samochód może być zaparkowany, można w nim nawet spać lub gotować. Jednak na zwykłym parkingu kierowca nie może postawić markizy, rozstawić krzeseł i stołu. To jest parking, a nie pole namiotowe.

Kiedy podróżujesz kamperem, prawo jazdy nabiera kluczowego znaczenia. Kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B może prowadzić pojazd o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Wartość dopuszczalnej masy całkowitej musi być sprawdzona w dowodzie rejestracyjnym kampera. Po przekroczeniu dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 tony wymagane jest prawo jazdy kat. C jest wymagana.

Podróżowanie kamperem może być świetną zabawą i dawać poczucie wolności. Kierowca i pasażerowie mogą każdego dnia nocować w innym miejscu. Z drugiej strony, warto pamiętać, że kamper wymaga również uwzględnienia dwóch aspektów. Jednym z nich jest aspekt prawny, a drugim logistyczny. Opiszemy je szczegółowo poniżej:

W Polsce biwakowanie jest w pełni możliwe tylko w miejscach do tego przeznaczonych lub na terenie prywatnym – pod warunkiem, że kierowca uzyskał zgodę jego właściciela. Czy można poruszać się kamperem w pobliżu plaży? Tylko w przypadku oznakowanych parkingów. Zgodnie z polskim prawem wszelkie formy spania na plaży publicznej są zabronione i mogą skutkować karą grzywny.” Możliwe jest również zasięgnięcie porady prawnej u doświadczonego prawnika.

5 komentarzy

  1. Danuta
    13 maja 2022 @ 15:19

    Szkoda, że polskie przepisy nie są podobne do skandynawskich, jeśli chodzi o podróżowanie kamperem.

    W Polsce nie można wynająć kampera lub pojazdu kempingowego na okres krótszy niż tydzień. W Skandynawii można wynająć samochód kempingowy na jeden dzień! Jaka szkoda!

  2. Ula
    13 maja 2022 @ 15:20

    Szkoda, że polskie przepisy nie są podobne do skandynawskich, jeśli chodzi o podróżowanie kamperem.

    W Skandynawii samochody kempingowe są dozwolone na wszystkich drogach, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych. W Polsce samochodem kempingowym można poruszać się tylko po drogach, na których obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h lub mniej. Jest to ogromne ograniczenie! Ponadto w Polsce nie ma specjalnych stref parkowania dla samochodów kempingowych. Musisz zaparkować go na poboczu drogi, blisko krawężnika lub muru.

  3. Ewelina
    13 maja 2022 @ 15:21

    W Skandynawii można jeździć kamperem tak długo, jak się chce (o ile jest zarejestrowany), nie płacąc żadnego podatku ani opłaty. W Polsce trzeba płacić za każdy kilometr przejechany samochodem kempingowym.

  4. Kasia
    13 maja 2022 @ 15:22

    Wiem, że wydaje się, iż wiele krajów upodabnia się do Skandynawii, ale jest jeszcze kilka krajów, które w tej kwestii pozostają w tyle.

    Jednym z nich jest Polska.

    Choć byłoby naprawdę fajnie, gdyby przyjęli te same przepisy dotyczące samochodów kempingowych, co my w Skandynawii, to raczej nie stanie się to w najbliższym czasie. A szkoda!

  5. Sara
    13 maja 2022 @ 15:24

    Otóż okazuje się, że polskie przepisy nie są podobne do skandynawskich, jeśli chodzi o podróżowanie kamperem. Widzisz, w Norwegii możesz po prostu wjechać na dowolny parking lub miejsce na poboczu i rozbić obóz. W Polsce natomiast musisz płacić za parkowanie przez cały czas, a nawet wtedy masz tylko dwie godziny na noc, zanim Cię wyrzucą! Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy Twój kamper jest zaparkowany na oficjalnym polu namiotowym (co może być dość kosztowne). Co więc robić?

    Planuj z wyprzedzeniem! Przed przyjazdem do Polski upewnij się, że wiesz, dokąd jedziesz i czy będzie dostępny parking dla Twojego kampera. Jeśli w pobliżu nie ma takiego miejsca, a w pobliżu nie ma też oficjalnego kempingu.

Dodaj komentarz

Popularne wpisy