Skip to content

Działalność nierejestrowana 2022 – jakie są zalety tej formy pracy

Spis treści

W 1988 roku do polskiej gospodarki wprowadzono „ustawę Wilczka”, która zmieniła sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. Ustawa ta wprowadziła obowiązek rejestracji przedsiębiorców, dzięki czemu mogli oni być identyfikowani przez rząd i odpowiednio opodatkowani.

Dlatego też od tego momentu prowadzenie działalności poza tym nowym systemem było zabronione. Od 30 kwietnia 2018 r. świadczenie usług i sprzedaż bez formalnego założenia firmy stały się legalne – jest to tzw. działalność niezarejestrowana lub nierejestrowana.

 Istnieje wiele nieporozumień dotyczących rozróżnienia między dochodami z działalności gospodarczej a dochodami z działalności pozazawodowej. Ważne jest, aby zrozumieć, że dopóki nie przekroczy się określonego prawem progu przychodów, nie jest to działalność gospodarcza. Można na przykład uzyskiwać dochody z okazjonalnej sprzedaży – na przykład starych ubrań dziecka lub domowej biblioteki – ale nie będzie to działalność gospodarcza i nie będzie się liczyć do progu.

Należy wiedzieć, że działalność nierejestrowana nie będzie dostępna dla wszystkich. Normą  już jest to, że państwo dzieli ludzi na uprzywilejowanych i nieuprzywilejowanych. Dlatego sprawdź, czy spełniasz warunki do rozpoczęcia działalności nierejestrowanej. Porada prawna cennik, może posłużyć, aby się przekonać jak prawnicy rozpatrują dany rodzaj działalności i ile kosztuje fachowa obsługa tej formy biznesu.

Po pierwsze, działalność musi być nieaktywna przez ostatnie 60 miesięcy (5 lat), a po drugie, nie może wymagać żadnych koncesji, zezwoleń ani licencji. Oznacza to, że można prowadzić działalność nierejestrowaną tylko wtedy, gdy nie jest się w spółce handlowej (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, PSA, spółka jawna).

Jeśli Twoja działalność wymaga licencji lub zezwolenia, nie może być zarejestrowana jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka osobowa. Spółki handlowe mają inną osobowość prawną niż firmy jednoosobowe i spółki osobowe, więc jeśli jesteś wspólnikiem lub członkiem zarządu spółki handlowej, nadal możesz prowadzić niezarejestrowaną działalność gospodarczą.

Ostatni warunek to bariera dochodowa. Możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, dopóki Twój miesięczny przychód z tej działalności nie przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2022 r. jest to kwota 1505 zł). Warto tu dodać, że 1505 zł to limit przychodu należnego z działalności nierejestrowanej, a nie ogólnie przychodu uzyskiwanego przez daną osobę.

Jest to dobre rozwiązanie dla małych firm i przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć swoją działalność, ale nie mają wystarczająco dużo pieniędzy na ZUS.

Znane są przypadki osób, które popadły w długi, nie płacąc ZUS-u. Jeśli chodzi o to, że człowiek wybiera „ZUS albo chleb”, to chyba oczywiste jest, że nie wyda zarobionych pieniędzy na przymusową usługę rządową. Warto również nadmienić, że istnieje platforma zus pue logowanie, na której możesz spokojnie załatwić wszystkie sprawy związane z ZUS. Dlatego można powiedzieć, że w ostatecznym rozrachunku ZUS powinien być zniesiony, a przynajmniej dobrowolny.

3 komentarze

  1. Jola
    13 czerwca 2022 @ 13:23

    Ja myślę, że można sprzedawać odzież i obuwie na targowiskach, także jest lux:) Nie wiąże mnie żaden rygor prawny.

  2. Adrian
    13 czerwca 2022 @ 13:24

    Super wpadłeś na genialny pomysł, jesteś na właściwej drodze. Firmy niezarejestrowane nie mają obowiązku pobierania podatków od sprzedaży. Jeśli więc sprzedajesz pod chmurką, to również nie musisz pobierać podatków.

  3. Konrad
    13 czerwca 2022 @ 13:26

    Rozważ to proszę, Twoja firma nie jest zarejestrowana w lokalnym urzędzie oznacza, że nie może legalnie sprzedawać czegokolwiek – w tym odzieży i obuwia – konsumentom w Polsce. Jeśli klientka przychodzi do Twojego stoiska i pyta, czy może kupić buty, najlepiej wyjaśnić jej, że ponieważ Twoja firma nie jest zarejestrowana.

Dodaj komentarz

Popularne wpisy